What is the intensity of light after passing through a polaroid rotated at \( 30^\circ \) relative to the initial polari
**Polarization** transverse wave property, light after polaroid polarized along pass-axis, Malus law I = I₀ cos²θ, θ angle between pass-axes, initial unpolarized intensity I₀ after first polaroid I₁ = I₀/2, after second at 45° I₂ = I₁ cos²45°= I₀/2×0.5= I₀/4, after two perpendicular 90° I=0 because cos90°=0, for 60° I= I₀/2×cos²60°= I₀/2×0.25= I₀/8. Using Malus’ law, I = I₀ cos² θ . For θ = 30° , cos 30° = (√(3)/2) , I = I₀ ((√(3)/2))² = I₀ × (3/4) = 0.75 I₀ . Using Δ = d sinθ, y = n λ D/d, a sinθ = n λ, I = I₀ cos²θ, n =
Ref: NCERT > Physics Book > Wave Optics > Polarization and Malus Law