A loop of 0.2 m × 0.1 m moves out of a 0.5 T field at 2 m/s along its longer side. How long does the emf last?
**AC generator** emf e = N B A ω sin ωt, maximum when coil plane parallel to field, zero when perpendicular, time duration of emf when loop moves out of field t = L/v, L side along motion, v speed, e = B l v while cutting. For loop 0.28×0.14 m B=0.3 T v=1.4 m/s along longer side 0.28 m, cutting side 0.14 m, e=0.3×0.14×1.4=0.0588 V, duration t=0.28/1.4=0.2 s, emf exists only during exit. Time = distance/velocity, distance = width along motion = 0.1 m. t = (0.1/2) = 0.05 s . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A
Ref: NCERT > Physics Book > Electromagnetic Induction > AC Generator, Back EMF and Time Duration of EMF