Skip to content

Question

A loop of 0.45 m × 0.2 m moves out of a 0.6 T field at 1.5 m/s along its longer side. How long does the
emf last?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Circular loop deformed into straight wire** in field B=0.12 T radius 16 cm area πr²=0.0804 m² flux 0.00965 Wb drops to zero in 0.6 s e=0.0161 V, illustrating flux change due to area change induces emf, even without B change, area deformation changes Φ = B A cosθ. Time = distance/velocity, distance = width along motion = 0.2 m. t = (0.2/1.5) = 0.1333 s ≈ 0.13 s . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.