Skip to content

Question

Two capacitors \( 10 \, \mu\text{F} \) and \( 20 \, \mu\text{F} \) are in parallel. What is the total
capacitance?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Spherical conductor capacitance** C = 4π ε₀ R, R radius (m), potential V = Q/C = Q/(4π ε₀ R)=k Q/R. For R=2 cm=0.02 m, Q=2×10⁻⁸ C, V=9×10⁹×2×10⁻⁸/0.02=9000 V, showing high voltage for small sphere with modest charge. C = C₁ + C₂ = 10 + 20 = 30 μF . Using V = kQ/r, U = k q₁q₂/r, E = -dV/dr, C = ε₀A/d, 1/C_eq series, C_eq = ΣC parallel, U = ½ C V² and common potential V = Q_total/C_total, result 30 µF follows, reflecting potential-capacitance relations.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.