Skip to content

Question

A solenoid of 900 turns/m and area 0.018 m² has \( \mu_r = 1 \). What is its self-inductance? (\( \mu_0
= 4\pi \times 10^{-7} \, \text{H/m} \))

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Self-inductance of solenoid** L = μ₀ N² A / l, N total turns, A cross-section, l length, for N=650 turns per meter means n=650 m⁻¹, if length 1 m N=650, A=0.014, L=4π×10⁻⁷×650²×0.014/1=0.00743 H, self-induced emf magnitude L |dI/dt|, dI/dt=12 A/s, e=0.089 V, opposes change. L = μ_r μ₀ n² A l , assume l = 1 m . L = 1 × 4π × 10⁻⁷ × (900)² × 0.018 × 1 = 0.01831 H ≈ 0.018 H . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.