A solenoid of 850 turns/m and area 0.01 m² has \( \mu_r = 1 \). What is its self-inductance? (\( \mu_0 = 4\pi \times 10^
**Energy stored in inductor** U =½ L I², L inductance, I current, energy in magnetic field, density u = B²/(2μ₀), B=μ₀ n I inside solenoid, U = (B²/2μ₀)×volume, illustrating equivalence of circuit and field energy. L = μ_r μ₀ n² A l , assume l = 1 m . L = 1 × 4π × 10⁻⁷ × (850)² × 0.01 × 1 = 0.00907 H ≈ 0.009 H . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L
Ref: NCERT > Physics Book > Electromagnetic Induction > Self-Induction and Self-Inductance