Skip to content

#thermal effects

3 public questions tagged with this topic.

A wire has a resistance of \( 35 \, \Omega \) at \( 20^\circ \text{C} \) and \( 36.4 \, \Omega \) at \( 60^\circ \text{C

**Resistivity temperature variation** ρ_t = ρ₀[1+α(T-T₀)], α ≈4×10⁻³ /°C for copper, 1.7×10⁻⁴ /°C for nichrome. Given R=60 Ω at 30°C, α=1.7×10⁻⁴ /°C, T=330°C, ΔT=300°C, R_t=60[1+1.7×10⁻⁴×300]=60×1.051=63.06 Ω, modest increase for nichrome due to small α. Use: R_t = R₀ [1 + α (T - T₀)] . Substitute: 36.4 = 35 [1 + α (60 - 20)] . Solve: 36.4 = 35 + 1400α ⇒ 1400α = 1.4 ⇒ α = (1.4/1400) = 1.0 × 10⁻³ °C⁻¹ . Applying I = n e A v_d, R = ρ l/A, R_t = R₀[1+αΔT], Kirchhoff's ΣI=0, ΣV=0, R_eq series/parallel, V = ε - I r and P = I²R,

Ref: NCERT > Physics Book > Current Electricity > Temperature Dependence of Resistance and Resistivity

A conductor has a resistivity of \( 9 \times 10^{-8} \, \Omega \text{m} \) and \( \alpha = 4 \times 10^{-3} \, ^\circ\te

**Resistance** R = ρ l/A, ρ resistivity (Ω·m), l length (m), A area (m²), ρ = m/(n e² τ) from Drude model, τ average collision time. Ohm's law V = I R holds when ρ constant, independent of V. Volume constant stretching l→2l implies A→A/2, so R' = ρ·2l/(A/2)=4R, resistance quadruples when length doubles at constant volume. Use: rho_t = rho₀ [1 + α (T - T₀)] . Substitute: rho_t = 9 × 10⁻⁸ [1 + 4 × 10⁻³ (60 - 20)] . Calculate: rho_t = 9 × 10⁻⁸ [1 + 0.16] = 9 × 10⁻⁸ × 1.16 = 1.044 × 10⁻⁷ Ω m .

Ref: NCERT > Physics Book > Current Electricity > Resistance, Resistivity and Ohm's Law

Why does the resistance of a metallic conductor increase with temperature?

**Conductivity** σ=1/ρ decreases with temperature for metals, σ = n e² τ/m, τ ∝1/T due to lattice vibrations. For semiconductors, n increases exponentially with T, so σ increases, opposite to metals, explaining why metallic resistance rises with temperature. Resistance ( R = rho l / A ) depends on resistivity ( rho ), which is rho = m / (n e² tau) . As temperature increases, the average time between collisions ( tau ) decreases due to increased lattice vibrations, leading to higher rho and thus higher R . Applying I = n e A v_d, R = ρ l/A, R_t = R₀[1+αΔT], Kirchhoff's ΣI=0,

Ref: NCERT > Physics Book > Current Electricity > Temperature Dependence of Resistance and Resistivity