A solenoid with mutual inductance 0.22 H has a current change of 7 A/s in the primary coil. What is the induced emf in t
**Mutual inductance calculation** M = e₂/(dI₁/dt), for 200 turns length 0.5 m nearby coil e=0.5 V dI=2 A dt=0.2 s dI/dt=10 A/s, M=0.5/10=0.05 H, depends on geometry, orientation, number of turns, area, separation, coupling coefficient k = M/√(L₁ L₂) ≤1. ε = M (dI/dt) = 0.22 × 7 = 1.54 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 1.54 V follows, reflecting Faraday's law and Lenz's opposition.
Ref: NCERT > Physics Book > Electromagnetic Induction > Mutual Induction and Mutual Inductance