Skip to content

#Medical Physics

4 public questions tagged with this topic.

The maximum frequency of X-rays from a 35 kV tube is: (Take h = 6.63 × 10⁻³⁴J s, e = 1.6 × 10⁻¹⁹C )

Given: The maximum frequency of X-rays from a 35 kV tube is: (Take h = 6.63 × 10⁻³⁴J s, e = 1.6 × 10⁻¹⁹C ) These values define the system as per NCERT data. Formula: E = e V = 1.6 × 10⁻¹⁹ × 35 × 10³= 5.6 × 10⁻¹⁵J. This is standard NCERT relation. Substitution & Calculation: v_{max = E/h = frac5.6 × 10⁻¹⁵⁶.63 × 10⁻³⁴approx 8.446 × 10¹⁸Hz . Result: The computed value matches expected outcome and confirms correct choice as per NCERT.

Ref: NCERT Physics Textbook for Class XI and XII, Chapter: Relevant Physics topic covering fundamental principles,