Skip to content

#light power

3 public questions tagged with this topic.

A light source emits \( 3.0 \times 10^{16} \) photons per second with a power of \( 9.0 \, \text{mW} \). What is the wav

**X-rays from tube** maximum frequency f_max = e V/h, minimum wavelength λ_min = h c/(e V), Duane-Hunt law, for 10 kV f_max=1.6×10⁻¹⁹×10⁴/6.63×10⁻³⁴=2.41×10¹⁸ Hz, λ_min= c/f_max=0.124 nm, for 35 kV λ_min=1240/(35000) eV·nm? Actually 35 keV photon λ=1240/35000=0.0354 nm, for 15 kV 0.0827 nm, for 25 kV 0.0496 nm, for 30 kV 0.0413 nm. E = (P/N) = (9.0 × 10⁻³/3.0 × 10¹⁶) = 3.0 × 10⁻¹⁹ J . λ = (h c/E) = (6.63 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸/3.0 × 10⁻¹⁹) = 6.63 × 10⁻⁷ m = 663 nm . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f

Ref: NCERT > Physics Book > Dual Nature of Matter > Photon Energy, Momentum, Power and X-rays

A light source emits \( 5.0 \times 10^{15} \) photons per second with a power of \( 2.0 \, \text{mW} \). What is the ene

**Photon energy** E = h f = h c/λ, momentum p = h/λ = E/c, power P = N E/t, N number of photons per second, wavelength λ = h c/E, for photon momentum 1.5×10⁻²⁷ kg·m/s frequency f = p c/h? Actually E = p c, f = E/h = p c/h =1.5×10⁻²⁷×3×10⁸/6.63×10⁻³⁴=6.79×10¹⁴ Hz, energy E= h f =4.5×10⁻¹⁹ J, for 5.0×10⁻¹⁹ J frequency f=E/h=7.54×10¹⁴ Hz. Power P = N × E . E = (P/N) = (2.0 × 10⁻³/5.0 × 10¹⁵) = 4.0 × 10⁻¹⁹ J . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f - Φ,

Ref: NCERT > Physics Book > Dual Nature of Matter > Photon Energy, Momentum, Power and X-rays

A light source emits \( 1.0 \times 10^{16} \) photons per second with a power of \( 4.0 \, \text{mW} \). What is the wav

**Photon power** light source emits 1.0×10¹⁶ photons/s power 4.0 mW, energy per photon E= P/N =4×10⁻³/10¹⁶=4×10⁻¹⁹ J, wavelength λ= h c/E=6.63×10⁻³⁴×3×10⁸/4×10⁻¹⁹=497 nm, for 6×10¹⁵ photons/s 3.0 mW E=5×10⁻¹⁹ J, for beam 2.5×10¹⁵ photons/s 4×10⁻¹⁹ J each power=10⁻³ W=1 mW, illustrating P = N h f. Energy per photon E = (P/N) = (4.0 × 10⁻³/1.0 × 10¹⁶) = 4.0 × 10⁻¹⁹ J . E = (h c/λ) ⇒ λ = (h c/E) = (6.63 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸/4.0 × 10⁻¹⁹) ≈ 4.9725 × 10⁻⁷ m = 497.25 nm . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h

Ref: NCERT > Physics Book > Dual Nature of Matter > Photon Energy, Momentum, Power and X-rays