In a single-slit diffraction pattern, what happens to the intensity of the central maximum if the slit width is doubled?
**Single-slit diffraction** central maximum width W =2λ D/a, a slit width, D distance, angular width θ =2λ/a, first minimum at a sinθ = λ, fourth minimum a sinθ=4λ, sinθ=4λ/a, for a=5.0 μm λ=500 nm sinθ=4×0.5/5=0.4 θ≈23.6°, central maximum width increases when slit width reduced to half doubles width, when wavelength quadrupled width quadruples, when slit tripled width one-third. Intensity of the central maximum is proportional to a² . If a is doubled, intensity increases by a factor of 4. Using Δ = d sinθ, y = n λ D/d, a sinθ = n λ, I = I₀ cos²θ, n = c/v, sinC = 1/n, λ'
Ref: NCERT > Physics Book > Wave Optics > Diffraction - Single-Slit and Central Maximum