What is the ratio of the kinetic energy to the potential energy of an electron in the ground state of a hydrogen atom? (
**Hydrogen atom radius** r_n = n² a₀, a₀=5.3×10⁻¹¹ m first Bohr radius, r₂=4a₀=2.12×10⁻¹⁰ m, ratio r₄/r₂ =16/4=4, r₃=9a₀, circumference 2πr_n =2π n² a₀, for n=3 circumference=2π×9×5.3×10⁻¹¹=3×10⁻⁹ m. Orbital period T =2πr/v, v_n = v₁/n, v₁=2.2×10⁶ m/s, T₂=2πr₂/v₂, v₂=1.1×10⁶ m/s, T₂≈1.21×10⁻¹⁵ s. E = K + U , K = 13.6 eV , U = -27.2 eV . Ratio = (K/|U|) = (13.6/27.2) = 0.5 . Using E_n = -13.6/n² eV, r_n = n² a₀, L = n h/2π, R = R₀ A^¹/³, BE = Δm c² and 1 u = 931.5 MeV, evaluation yields 0.5, consistent with Bohr model and nuclear binding energy systematics.
Ref: NCERT > Physics Book > Atoms and Nuclei > Hydrogen Atom Properties - Radius, Speed and Energy