What is the mass defect of a nucleus with binding energy \( 93.15 \, \text{MeV} \)? (Given \( 1 \, \text{u} = 931.5 \, \
**Energy equivalent** E= m c², 0.005 kg matter E=0.005×9×10¹⁶=4.5×10¹⁴ J, 0.01 kg 9×10¹⁴ J, mass defect 0.1 u => BE=0.1×931.5=93.15 MeV, mass defect from BE 149.04 MeV => Δm=149.04/931.5=0.16 u, BE per nucleon 8.5 MeV A=20 total BE=170 MeV. Δ M = (E_b/c²) . Δ M = (93.15/931.5) = 0.1 u . Using E_n = -13.6/n² eV, r_n = n² a₀, L = n h/2π, R = R₀ A^¹/³, BE = Δm c² and 1 u = 931.5 MeV, evaluation yields 0.1 u, consistent with Bohr model and nuclear binding energy systematics.
Ref: NCERT > Physics Book > Atoms and Nuclei > Mass Defect, Binding Energy and Binding Energy per Nucleon