What does de Broglie’s hypothesis explain in the context of Bohr’s model?
**Bohr's quantization** angular momentum L = m v r = n h/2π, for n=2 L=2h/2π= h/π=2.11×10⁻³⁴ J·s, for n=5 L=5h/2π, de Broglie λ = h/p, p= m v, for first orbit v=2.2×10⁶ m/s, λ= h/(m v)=6.6×10⁻³⁴/(9.1×10⁻³¹×2.2×10⁶)=3.3×10⁻¹⁰ m, circumference 2πr=3.33×10⁻¹⁰ m, one wavelength fits for n=1. De Broglie’s hypothesis explains the quantization of angular momentum by proposing that electrons form standing waves, with the orbit circumference being an integral multiple of the wavelength. Using E_n = -13.6/n² eV, r_n = n² a₀, L = n h/2π, R = R₀ A^¹/³, BE = Δm c² and 1 u = 931.5 MeV, evaluation yields Qua
Ref: NCERT > Physics Book > Atoms and Nuclei > De Broglie Hypothesis and Quantization in Bohr Model