A circular coil of radius 9 cm and 200 turns rotates at 50 rad/s in a 0.03 T field. What is the maximum emf induced?
**Induced emf due to B change** e = -N A dB/dt, N turns, A area (m²), dB/dt rate of change of field (T/s). For 110 turns area 0.035 m² B 0.09 T to 0 in 0.5 s, dB/dt=0.18 T/s, e=110×0.035×0.18=0.693 V, direction opposes decrease via Lenz's law. A = π r² = 3.14 × (0.09)² = 0.0254 m² . ε₀ = N B A ω = 200 × 0.03 × 0.0254 × 50 = 7.62 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l,
Ref: NCERT > Physics Book > Electromagnetic Induction > Induced EMF Due to Change in Magnetic Field