Skip to content

#230 V AC source

1 public question tagged with this topic.

A \( 110 \, \text{mH} \) inductor is connected to a \( 230 \, \text{V} \), \( 50 \, \text{Hz} \) AC source. What is the

**AC through resistor** voltage and current in phase, φ=0°, I = V/R instantaneously, I(t)=I_peak sin ωt, V(t)=V_peak sin ωt, phasor diagram V and I same direction, power instantaneous P = V I = V_peak I_peak sin² ωt, average P_avg = V_rms I_rms = V_rms²/R, always positive, energy dissipated as heat. X_L = ω L , ω = 2π f . f = 50 Hz , L = 110 × 10⁻³ H . ω = 2 × 3.14 × 50 = 314 rad/s . X_L = 314 × 0.11 = 34.54 Ω . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L -

Ref: NCERT > Physics Book > Alternating Currents > AC Through Resistor - Phasor and Power