Practice question
Question
A coil with \( L = 0.5 \, \text{H} \) has its current increased from 0 to 6 A in 0.6 s. What is the
energy stored?
Explanation
**Energy stored in inductor** U =½ L I² (J), L inductance (H), I current (A), resides in magnetic field, energy density u = B²/(2μ₀) (J/m³), B field (T), μ₀=4π×10⁻⁷ H/m. For solenoid B=μ₀ n I, volume V= A l, U = (B²/2μ₀) V =½ (μ₀ n² A l) I² =½ L I², consistent. W = (1/2) L I² = (1/2) × 0.5 × (6)² = 0.25 × 36 = 9 J . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.