Skip to content

Question

A coil of self-inductance 0.9 H has its current increased from 1 A to 4 A in 0.25 s. What is the
magnitude of the induced emf?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Self-inductance of solenoid** L = μ₀ N² A / l, N total turns, A cross-section, l length, for N=650 turns per meter means n=650 m⁻¹, if length 1 m N=650, A=0.014, L=4π×10⁻⁷×650²×0.014/1=0.00743 H, self-induced emf magnitude L |dI/dt|, dI/dt=12 A/s, e=0.089 V, opposes change. ε = L (Δ I/Δ t) . Δ I = 4 - 1 = 3 A , Δ t = 0.25 s . ε = 0.9 × (3/0.25) = 0.9 × 12 = 10.8 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.