Practice question
Question
A coil of 150 turns and area 0.01 m² is rotated at 40 Hz in a 0.06 T field. What is the maximum emf?
Explanation
**Self-induction** emf induced in coil due to change in its own current, e = -L dI/dt, L self-inductance (H), L = μ₀ N² A / l for solenoid, N turns, A area (m²), l length (m), μ₀=4π×10⁻⁷ H/m. For solenoid 650 turns/m means n=650, A=0.014 m², L = μ₀ n² A l? Actually per unit length? For length l, N=n l, L= μ₀ n² A l, if l=1 m, L=4π×10⁻⁷×650²×0.014=7.43×10⁻³ H, dI/dt=(3-6)/0.25=-12 A/s, e= -L×(-12)=0.089 V. ω = 2π v = 2π × 40 = 80π rad/s . ε₀ = N B A ω = 150 × 0.06 × 0.01 × 80π = 22.62 V
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.