Skip to content

Question

A \( 70 \, \text{mH} \) inductor is connected to a \( 110 \, \text{V} \), \( 50 \, \text{Hz} \) AC
source. What is the inductive reactance?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Inductive reactance** X_L = ω L =2π f L (Ω), L inductance (H), f frequency (Hz), ω=2πf angular frequency (rad/s), opposes AC, impedance Z = X_L for pure L, current lags voltage by 90°, I_rms = V_rms/X_L, I_peak = V_peak/X_L. For 85 mH, 50 Hz, X_L=2π×50×0.085=26.7 Ω, V_rms=230 V, I_rms=8.61 A, I_peak=12.18 A. X_L = ω L , ω = 2π f . f = 50 Hz , L = 70 × 10⁻³ H . ω = 2 × 3.14 × 50 = 314 rad/s . X_L = 314 × 0.07 = 21.98 Ω . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R²

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.