Skip to content

Question

A \( 70 \, \Omega \) resistor and \( 30 \, \mu\text{F} \) capacitor are in series with a \( 220 \,
\text{V} \), \( 50 \, \text{Hz} \) source. What is the impedance?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**AC through resistor** voltage and current in phase, φ=0°, I = V/R instantaneously, I(t)=I_peak sin ωt, V(t)=V_peak sin ωt, phasor diagram V and I same direction, power instantaneous P = V I = V_peak I_peak sin² ωt, average P_avg = V_rms I_rms = V_rms²/R, always positive, energy dissipated as heat. X_C = (1/ω C) = (1/314 × 30 × 10⁻⁶) ≈ 106.1 Ω . Z = √(R² + X_C²) = √(70² + 106.1²) = √(4900 + 11257.21) ≈ 127.3 Ω . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p =

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.