Practice question
Question
A \( 10 \, \mu\text{F} \) capacitor is connected to a \( 110 \, \text{V} \), \( 60 \, \text{Hz} \) AC
supply. What is the peak current?
Explanation
**Inductive reactance calculation** for 60 mH, 50 Hz, X_L=2π×50×0.06=18.85 Ω, V_rms=220 V, I_rms=220/18.85=11.67 A, for 70 mH, 50 Hz, X_L=21.99 Ω, I=110/21.99=5 A, showing X_L ∝ f L, higher f or L increases opposition. X_C = (1/ω C) , ω = 2π × 60 = 376.8 rad/s . C = 10 × 10⁻⁶ F . X_C = (1/376.8 × 10 × 10⁻⁶) ≈ 265.4 Ω . RMS current: I = (V/X_C) = (110/265.4) ≈ 0.414 A . Peak current: i_m = √(2) I = 1.414 × 0.414 ≈ 0.585 A . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²),
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.