Practice question
Question
In an AC generator, the frequency of the output voltage depends on which factor?
Explanation
**AC generator** principle same as rotating coil, N=200 turns A=0.04 m² B=0.1 T f=50 Hz ω=2π×50=314 rad/s, e₀= N B A ω =200×0.1×0.04×314=251.2 V, emf e= e₀ sin ωt, frequency equals rotation frequency, maximum when plane parallel to field. The frequency equals the rotational speed of the coil in revolutions per second, as each full rotation produces one cycle of emf ( f = (ω/2π) ). Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result Rotational
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.