Skip to content

Question

In a single-slit diffraction pattern, what happens to the central maximum’s width if the wavelength is
quadrupled?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Single-slit diffraction** central maximum width W =2λ D/a, a slit width, D distance, angular width θ =2λ/a, first minimum at a sinθ = λ, fourth minimum a sinθ=4λ, sinθ=4λ/a, for a=5.0 μm λ=500 nm sinθ=4×0.5/5=0.4 θ≈23.6°, central maximum width increases when slit width reduced to half doubles width, when wavelength quadrupled width quadruples, when slit tripled width one-third. Angular width 2θ = (2λ/a) . If λ is quadrupled, 2θ increases four times. Using Δ = d sinθ, y = n λ D/d, a sinθ = n λ, I = I₀ cos²θ, n = c/v, sinC = 1/n, λ' = λ/n and A = 2a cos(φ/2),

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.