Skip to content

Question

The momentum of a photon is \( 2.21 \times 10^{-27} \, \text{kg m/s} \). What is its wavelength? (Take
\( h = 6.63 \times 10^{-34} \, \text{J s} \))

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Matter waves** wave-like properties of moving particles, macroscopic objects not exhibit measurable wave-like because λ = h/(m v) extremely small for large m, e.g., 1 kg at 1 m/s λ=6.6×10⁻³⁴ m undetectable, for electron 9.11×10⁻³¹ kg at 2×10⁶ m/s λ=0.36 nm measurable via diffraction, de Broglie hypothesis λ = h/p proposed by de Broglie 1924, Davisson-Germer experiment confirmed. For a photon, p = (h/λ) . λ = (h/p) = (6.63 × 10⁻³⁴/2.21 × 10⁻²⁷) ≈ 3.0 × 10⁻⁷ m = 300 nm . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f - Φ, Φ = h f₀ =

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.