Practice question
Question
The maximum speed of photoelectrons is \( 7.0 \times 10^5 \, \text{m/s} \). What is the maximum kinetic
energy in joules? (Take \( m_e = 9.11 \times 10^{-31} \, \text{kg} \))
Explanation
**Matter waves** wave-like properties of moving particles, macroscopic objects not exhibit measurable wave-like because λ = h/(m v) extremely small for large m, e.g., 1 kg at 1 m/s λ=6.6×10⁻³⁴ m undetectable, for electron 9.11×10⁻³¹ kg at 2×10⁶ m/s λ=0.36 nm measurable via diffraction, de Broglie hypothesis λ = h/p proposed by de Broglie 1924, Davisson-Germer experiment confirmed. Kₘₐₓ = (1/2) m vₘₐₓ² = (1/2) × 9.11 × 10⁻³¹ × (7.0 × 10⁵)² . Kₘₐₓ = (1/2) × 9.11 × 10⁻³¹ × 4.9 × 10¹¹ ≈ 2.231 × 10⁻¹⁹ J . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.