Skip to content

Question

The maximum speed of photoelectrons emitted from a surface is \( 5.0 \times 10^5 \, \text{m/s} \). What
is the stopping potential? (Take \( m_e = 9.11 \times 10^{-31} \, \text{kg} \), \( e = 1.6 \times
10^{-19} \, \text{C} \))

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**De Broglie wavelength** λ = h/p = h/(m v) = h/√(2 m e V) for electron accelerated through V, for V=100 V λ= h/√(2 m e×100)=1.227/√V nm=0.1227 nm, for 50 V 0.173 nm, for particle mass 3.0×10⁻³⁰ kg v=10⁶ m/s λ=6.63×10⁻³⁴/(3×10⁻³⁰×10⁶)=2.21×10⁻¹⁰ m=0.221 nm, inversely proportional to momentum, property inversely proportional to de Broglie wavelength is momentum. Kₘₐₓ = (1/2) m vₘₐₓ² = (1/2) × 9.11 × 10⁻³¹ × (5.0 × 10⁵)² = 1.13875 × 10⁻¹⁹ J . V₀ = (Kₘₐₓ/e) = (1.13875 × 10⁻¹⁹/1.6 × 10⁻¹⁹) ≈ 0.71 V . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.