Skip to content

Question

The ionization energy of He⁺ is 54.4 eV. What is the energy required to excite an electron from n = 2 to n = 5?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

E₂ = -13.6 eV, E₅ = -2.176 eV. ΔE = 11.424 eV.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.