Practice question
Question
Light of frequency \( 6.5 \times 10^{14} \, \text{Hz} \) is incident on a metal with work function \(
2.3 \, \text{eV} \). What is the maximum kinetic energy in eV? (Take \( h = 6.63 \times 10^{-34} \,
\text{J s} \))
Explanation
**Photoelectric effect** demonstrates particle nature of light, photon energy E = h f, work function Φ = h f₀ minimum energy to eject electron, threshold frequency f₀ = Φ/h, threshold wavelength λ₀ = hc/Φ, hc=1240 eV·nm, maximum kinetic energy K_max = h f - Φ = e V₀, V₀ stopping potential, photocurrent proportional to intensity (number of photons) when f>f₀, saturation current depends on intensity, frequency determines K_max not current. E = h v = 6.63 × 10⁻³⁴ × 6.5 × 10¹⁴ = 4.3095 × 10⁻¹⁹ J . E = (4.3095 × 10⁻¹⁹/1.6 × 10⁻¹⁹) ≈ 2.693 eV . Kₘₐₓ = E - Φ₀ =
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.