Skip to content

Question

Calculate Δ Ssys when 1 mol of an ideal gas is compressed isothermally from 25 L to 5 L at 350 K. (R = 8.314 J/mol·K)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Δ S = nR ln(V₂/V₁) = 1 × 8.314 × ln(5/25) = 8.314 × ln(0.2) = 8.314 × (-1.609) = -13.38 J/K.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.