Skip to content

Question

A solenoid with mutual inductance 0.3 H has a current change of 6 A/s in the primary coil. What is the
induced emf in the secondary coil?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Mutual inductance** M = N₂ Φ₂₁/I₁, flux linking coil 2 due to current in coil 1, emf in 2 e₂ = -M dI₁/dt, M = μ₀ N₁ N₂ A / l for coaxial solenoids, unit henry (H), same as self-inductance. For solenoid 500 turns length 1 m induces 1.5 V when current 0 to 3 A in 0.2 s, dI/dt=15 A/s, M = e/(dI/dt)=1.5/15=0.1 H. ε = M (dI/dt) = 0.3 × 6 = 1.8 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l,

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.