Skip to content

Question

A solenoid of 300 turns and length 0.6 m induces an emf of 0.9 V in a nearby coil when its current
changes from 1 A to 3 A in 0.3 s. What is the mutual inductance?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Mutual inductance calculation** M = e₂/(dI₁/dt), for 200 turns length 0.5 m nearby coil e=0.5 V dI=2 A dt=0.2 s dI/dt=10 A/s, M=0.5/10=0.05 H, depends on geometry, orientation, number of turns, area, separation, coupling coefficient k = M/√(L₁ L₂) ≤1. ε = M (Δ I/Δ t) . Δ I = 3 - 1 = 2 A , Δ t = 0.3 s . M = (ε/(Δ I/Δ t)) = (0.9/(2/0.3)) = (0.9/6.67) ≈ 0.135 H . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.