Skip to content

Question

A series LCR circuit has \( R = 20 \, \Omega \), \( X_L = 30 \, \Omega \), \( X_C = 50 \, \Omega \).
What is the power factor?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Power factor** cos φ = R/Z, 0≤cos φ≤1, at resonance cos φ=1 maximum power, pure L or C cos φ=0 zero average power, current wattless because energy stored returned. Instantaneous power when current maximum in pure L: I=I_peak, V=0 because V leads 90°, so P= V I =0 at that instant, average zero. Z = √(R² + (X_L - X_C)²) = √(20² + (30 - 50)²) = √(400 + 400) = √(800) ≈ 28.28 Ω . Power factor: cos Φ = (R/Z) = (20/28.28) ≈ 0.707 . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.