Skip to content

Question

A series LCR circuit has \( R = 15 \, \Omega \), \( X_L = 25 \, \Omega \), \( X_C = 40 \, \Omega \).
What is the phase angle?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**LCR series impedance** Z = √(R² + (X_L - X_C)²), R resistance (Ω), X_L=ωL, X_C=1/ωC, phase angle φ = tan⁻¹((X_L-X_C)/R), current I_rms = V_rms/Z, voltage across R in phase with I, across L leads by 90°, across C lags by 90°, phasor diagram vector sum V = √(V_R² + (V_L - V_C)²). tan Φ = (X_C - X_L/R) = (40 - 25/15) = 1 . Φ = tan⁻¹(1) = 45° . Since X_C > X_L , current leads voltage. Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms = V_rms/Z, P = V_rms I_rms cosφ, V_s/V_p = N_s/N_p, calculation

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.