Skip to content

Question

A rectangular loop of sides 10 cm and 5 cm moves out of a 0.2 T magnetic field at 2 m/s perpendicular
to the longer side. What is the motional emf induced?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Loop sides 35 cm and 15 cm** moving out B=0.8 T v=1.5 m/s perpendicular to shorter side 15 cm, so cutting side =35 cm=0.35 m? Actually motion perpendicular to shorter side means longer side cuts, e= B×(long side)×v =0.8×0.35×1.5=0.42 V, illustrating motional emf e = B L v. For motional emf: ε = B l v , where l is the length perpendicular to velocity. Here, B = 0.2 T , l = 0.05 m , v = 2 m/s . ε = 0.2 × 0.05 × 2 = 0.02 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.