Practice question
Question
A light source emits photons of energy \( 4.5 \times 10^{-19} \, \text{J} \) at a rate of \( 2.0 \times
10^{16} \) photons per second. What is the wavelength of the light? (Take \( h = 6.63 \times 10^{-34} \,
\text{J s} \), \( c = 3 \times 10^8 \, \text{m/s} \))
Explanation
**X-rays from tube** maximum frequency f_max = e V/h, minimum wavelength λ_min = h c/(e V), Duane-Hunt law, for 10 kV f_max=1.6×10⁻¹⁹×10⁴/6.63×10⁻³⁴=2.41×10¹⁸ Hz, λ_min= c/f_max=0.124 nm, for 35 kV λ_min=1240/(35000) eV·nm? Actually 35 keV photon λ=1240/35000=0.0354 nm, for 15 kV 0.0827 nm, for 25 kV 0.0496 nm, for 30 kV 0.0413 nm. λ = (h c/E) = (6.63 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸/4.5 × 10⁻¹⁹) = 4.42 × 10⁻⁷ m = 442 nm . Applying E = h f = h c/λ, p = h/λ, K_max = h f - Φ, Φ = h f₀ = h c/λ₀, λ = h/√(2 m e V)
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.