Practice question
Question
A coil of 70 turns experiences a magnetic flux change from 0 to 0.02 Wb in 0.04 s. What is the induced
emf?
Explanation
**Magnetic energy density** u = B²/(2μ₀), for B=0.5 T, u=0.25/(2×4π×10⁻⁷)=0.25/(2.513×10⁻⁶)=99471 J/m³, large, but volume small, total energy moderate. Inductor stores energy in field, released when current interrupted causing spark. ε = N (Δ Φ/Δ t) . Δ Φ = 0.02 Wb , Δ t = 0.04 s , N = 70 . ε = 70 × (0.02/0.04) = 70 × 0.5 = 35 V . Using Φ = B A cosθ, e = -N dΦ/dt = -N A dB/dt = B l v = N B A ω sinωt, L = μ₀ N²A/l, M = e/(dI/dt) and U = ½ L I², result 35 V
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.