Practice question
Question
A capillary tube of radius 0.3mm is dipped in water (S\=0.0727N/m, ρ\=1000kg/m3, cosθ\=1). What is the capillary rise? (Take g\=10m/s2)
Explanation
h = 2Scosθρga. S = 0.0727N/m, ρ = 1000kg/m3, g = 10m/s2, a = 0.3×10−3m. h = 2×0.0727×11000×10×0.3×10−3 = 0.04847m = 4.85cm. As per NCERT, applying relevant law/formula with correct units and sign convention leads to 4.8 cm. This satisfies dimensional consistency and physical conditions given, so option B is scientifically correct.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.