Skip to content

Question

A \( 8 \, \mu\text{F} \) capacitor charged to \( 80 \, \text{V} \) is connected to an uncharged \( 24
\, \mu\text{F} \) capacitor. What is the energy lost?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Sharing of charges** when charged capacitor C₁ at V₁ connected to uncharged C₂, total charge Q = C₁ V₁ conserved, common potential V_common = Q/(C₁+C₂) = C₁ V₁/(C₁+C₂), final charges Q₁' = C₁ V_common, Q₂' = C₂ V_common. For 4 μF at 100 V (Q=4×10⁻⁴ C) connected to 4 μF uncharged, V_common=4×10⁻⁴/8×10⁻⁶=50 V. Initial energy: U_i = (1/2) × 8 × 10⁻⁶ × (80)² = 0.0256 J . Charge: Q = 8 × 10⁻⁶ × 80 = 6.4 × 10⁻⁴ C . Total C = 8 + 24 = 32 μF , V = (6.4 × 10⁻⁴/32 × 10⁻⁶) = 20 V . Final energy:

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.