Skip to content

Question

A series LCR circuit with \( R = 80 \, \Omega \), \( X_L = 100 \, \Omega \), \( X_C = 40 \, \Omega \)
has a \( 240 \, \text{V} \) (rms) source. What is the power dissipated?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

**Average power** in resistor P_avg = V_rms I_rms = V_rms²/R = I_rms² R, for 254.6 V peak, V_rms =180 V, R=90 Ω, P=180²/90=360 W, for 226.3 V peak, V_rms=160 V, R=80 Ω, P=320 W, illustrating rms use for power. Z = √(R² + (X_L - X_C)²) = √(80² + (100 - 40)²) = √(6400 + 3600) = √(10000) = 100 Ω . RMS current: I = (V/Z) = (240/100) = 2.4 A . Power: P = I² R = (2.4)² × 80 = 5.76 × 80 = 460.8 W . Applying X_L = ωL, X_C = 1/ωC, Z = √(R² + (X_L - X_C)²), I_rms

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.