Calculate Δ H for 2C(s) + H₂(g) → C₂H₂(g) given: C₂H₂(g) + (5/2)O₂(g) → 2CO₂(g) + H₂O(l), Δ H = -1299.5 kJ/mol; C(s) + O
Reverse first: Δ H = 1299.5 kJ. Second (×2): Δ H = -787 kJ. Third: Δ H = -285.8 kJ. Add: 1299.5 - 787 - 285.8 = 226.7 kJ/mol.
Ref: NCERT Class 11 Chemistry > Chapter 5: Thermodynamics > Topic: Third Law of Thermodynamics and Applications