Skip to content

Question

For the reaction H₂(g) + I₂(g) → 2HI(g), Δ H = 52.96 kJ/mol at 298 K. What is Δ U? (R = 8.314 J/mol·K)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Δ ng = 2 - 2 = 0, so Δ H = Δ U + Δ ng RT = Δ U. Thus, Δ U = 52.96 kJ/mol.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.