Practice question
Question
Calculate Δ H for 2C(s) + O₂(g) → 2CO(g) given: C(s) + O₂(g) → CO₂(g), Δ H = -393.5 kJ/mol; 2CO(g) + O₂(g) → 2CO₂(g), Δ H = -566 kJ/mol.
Explanation
Multiply first equation by 2: 2C(s) + 2O₂(g) → 2CO₂(g), Δ H = -787 kJ. Reverse second: 2CO₂(g) → 2CO(g) + O₂(g), Δ H = 566 kJ. Add: Δ H = -787 + 566 = -221 kJ.
Discussion
Comments
Please log in to join the discussion.
Login to commentNo comments yet. Be the first to start the discussion.