Skip to content

Question

For a reaction with Δ H = 60 kJ/mol and Δ S = 150 J/K, what is Δ G at 400 K?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Δ G = Δ H - TΔ S = 60 - 400 × 0.15 = 60 - 60 = 0 kJ/mol.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.