Skip to content

Question

What is the relationship between Δ H and Δ U for the reaction 2SO₂(g) + O₂(g) → 2SO₃(g) at 298 K? (R = 8.314 J/mol·K)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Δ H = Δ U + Δ ng RT. Here, Δ ng = 2 - 3 = -1, RT = 8.314 × 298 × 10⁻³ = 2.48 kJ, so Δ H = Δ U - 2.48 kJ.

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.