Skip to content

Question

For CO(g) + H₂O(g) → CO₂(g) + H₂(g) , Δ H = -41.20 kJ/mol at 298 K, what is Δ U ? ( R = 8.314 J/mol·K )

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

For Δ ng = 2 - 2 = 0 , Δ H = Δ U + Δ ng RT . Since Δ ng = 0 , Δ U = Δ H = -41.20 kJ/mol .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.