Skip to content

#zinc oxidation

6 public questions tagged with this topic.

A dry cell delivers 0.25 A for 9650 s. How many grams of zinc are oxidized at the anode? (Atomic mass of Zn = 65 g/mol,

Charge = 0.25 × 9650 = 2412.5 C . Zn → Zn²⁺ + 2e⁻ , 1 mol Zn (65 g) requires 2F. Faradays = (2412.5/96500) = 0.025 F , Moles = (0.025/2) = 0.0125 mol , Mass = 0.0125 × 65 = 0.8125 g .

Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Electrolytic Cells and Electrolysis and Faraday's Laws

In a mercury cell, 0.34 g of Zn (atomic mass 68 g/mol) is oxidized at the anode. What mass of Hg (atomic mass 200 g/mol)

Anode: Zn → Zn²⁺ + 2e⁻ , Moles = (0.34/68) = 0.005 mol , Charge = 0.005 × 2 × 96500 = 965 C . Cathode: HgO + H₂O + 2e⁻ → Hg + 2OH⁻ , Moles Hg = 0.005 mol , Mass = 0.005 × 200 = 1.0 g .

Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Electrochemical Cells - Galvanic Cells and Electrode Potential

A mercury cell produces 0.5 g of Hg (atomic mass 200 g/mol) at the cathode. What mass of Zn (atomic mass 68 g/mol) is ox

Cathode: HgO + H₂O + 2e⁻ → Hg + 2OH⁻ , Moles = (0.5/200) = 0.0025 mol , Charge = 0.0025 × 2 × 96500 = 482.5 C . Anode: Zn → Zn²⁺ + 2e⁻ , Moles Zn = 0.0025 mol , Mass = 0.0025 × 68 = 0.17 g .

Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Corrosion and Applications of Electrochemistry

A mercury cell produces 0.5 g of Hg (atomic mass 200 g/mol) at the cathode. What mass of Zn (atomic mass 68 g/mol) is ox

Cathode: HgO + H₂O + 2e⁻ → Hg + 2OH⁻ , Moles = (0.5/200) = 0.0025 mol , Charge = 0.0025 × 2 × 96500 = 482.5 C . Anode: Zn → Zn²⁺ + 2e⁻ , Moles Zn = 0.0025 mol , Mass = 0.0025 × 68 = 0.17 g .

Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 2: Electrochemistry > Topic: Corrosion and Applications of Electrochemistry