Skip to content

Question

In a mercury cell, 0.34 g of Zn (atomic mass 68 g/mol) is oxidized at the anode. What mass of Hg (atomic mass 200 g/mol) is produced at the cathode? (F = 96500 C/mol)

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Anode: Zn → Zn²⁺ + 2e⁻ , Moles = (0.34/68) = 0.005 mol , Charge = 0.005 × 2 × 96500 = 965 C . Cathode: HgO + H₂O + 2e⁻ → Hg + 2OH⁻ , Moles Hg = 0.005 mol , Mass = 0.005 × 200 = 1.0 g .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.