A solution contains 0.05 mole of a gas dissolved in 1 kg of water at a partial pressure of 10 bar. If the temperature ch
Initial: 10 = KH · 0.05 , KH = 200 bar . New solubility = 0.1 mol/kg at same pressure. 10 = KH' · 0.1 , KH' = 100 bar .
Ref: NCERT Class 12 Chemistry > Chapter 1: Solutions > Topic: Solubility - of Solids and Gases in Liquids Henry's Law