Skip to content

Question

A weak electrolyte has Lambdam° = 390 S cm² mol⁻¹ and a degree of dissociation of 0.02 at 0.1 M. What is the conductivity of the solution?

Options

Choose one · Correct answer highlighted

Explanation

Lambdam = α Lambdam° = 0.02 × 390 = 7.8 S cm² mol⁻¹ . kappa = (Lambdam × c/1000) = (7.8 × 0.1/1000) = 0.00078 S cm⁻¹ .

Discussion

Comments

0 comments

No comments yet. Be the first to start the discussion.